Zatrudnienie cudzoziemców od 1 stycznia 2018r.

Print Drukuj
OŚWIADCZENIE O POWIERZENIU WYKONYWANIA PRACY CUDZOZIEMCOWI
( tzw. procedura uproszczona)

Powiatowy Urząd Pracy informuje iż każdorazowo przy składaniu oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi pełnomocnik musi dołączyć do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa zgodnie z treścią art. 33 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017r. poz. 1257 z późn. zm.)
 
Procedura uproszczona pozwala obywatelom jednego z 6 państw: Republiki Armenii, Republiki Białoruś, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej
i Ukrainy
wykonywać pracę w Polsce przez 6 miesięcy w okresie 12 następujących po sobie miesięcy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

https://www.mpips.gov.pl/praca/zatrudnienie-cudzoziemcow/zatrudnianie-cudzoziemcow--zmiany-od-2018-r/


Procedura powierzenia pracy na podstawie oświadczenia
  1. Pracodawca składa oświadczenie w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę lub miejsce pobytu stałego - siedziba dotyczy osób prawnych, a pobyt stały osób fizycznych. (druk oświadczenia – patrz wzory dokumentów)
  2. Praca cudzoziemca nie może być związana z działalnością sezonową. Oświadczenia są rejestrowane w przypadku podklas PKD niewymienionych w rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca (i tu załącznik rozporządzenia)

Pracodawca może również złożyć oświadczenie poprzez stronę praca.gov.pl.
Do złożenia oświadczenia drogą elektroniczną niezbędne jest posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.
 
Dla agencji pracy tymczasowej przewidziano odrębny wzór oświadczenia w przypadku, gdy cudzoziemiec będzie wykonywał pracę w charakterze pracownika tymczasowego. Wprowadzono również możliwość zmiany pracodawcy użytkownika bez konieczności rejestracji nowego oświadczenia, jeżeli warunki pracy, z wyjątkiem miejsca wykonywania pracy, nie uległy zmianie.
 
  1. Składając oświadczenie do rejestracji pracodawca przedstawia:
  • dowód dokonania wpłaty w wysokości 30 zł.
Dane do przelewu:
Powiatowy Urząd Pracy w Mysłowicach, ul. Mikołowska 4a 41-400 Mysłowice.
Nr rachunku ING BANK ŚLĄSKI  15 1050 1214 1000 0024 3798 8526 (PLN).
W treści należy wpisać oświadczenie lub zezwolenie – IMIĘ, NAZWISKO I NUMER PASZPORTU.
 
  • oświadczenie o niekaralności,
  • ważny dokument tożsamości,
  • kopię wszystkich wypełnionych stron ważnego dokumentu podróży cudzoziemca lub kopię innego ważnego dokumentu tożsamości cudzoziemca,
    a jeżeli cudzoziemiec nie przebywa na terytorium RP – kopię stron dokumentu podróży z danymi osobowymi cudzoziemca.
  1. Do legalnej pracy w Polsce – cudzoziemiec musi jeszcze posiadać tytuł pobytowy pozwalający na pracę (np. odpowiednia wiza lub zezwolenie na pobyt czasowy, przebywanie w ruchu bezwizowym do 90 dni w ciągu kolejnych 180 dni).
  2. Upoważniony pracownik powiatowego urzędu pracy wpisuje oświadczenie do ewidencji. Wpisanie do ewidencji powinno nastąpić w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania oświadczenia, chyba że prowadzone jest postępowanie wyjaśniające – wówczas wpisanie powinno nastąpić w ciągu 30 dni.
  3. Pracodawca, którego oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi zostało wpisane do ewidencji oświadczeń, ma obowiązek poinformować pisemnie powiatowy urząd pracy urząd o podjęciu pracy przez cudzoziemca (najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy) albo jej niepodjęciu (w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia pracy wskazanej w oświadczeniu).
  4. Powiatowy Urząd Pracy może zażądać przedstawienia oryginałów dokumentów
    z których sporządzono elektroniczne kopie
    zgodnie § 7 ust. 11 Rozporządzenia MRPiPS z dnia 7 grudnia 2017, poz 2345, w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń.
     
Sytuacje, w których nie jest wymagane uzyskanie nowego oświadczenia:
  • zmiana siedziby lub miejsca stałego pobytu, nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi;
  • przejęcie zakładu pracy lub jego części przez innego pracodawcę;
  • przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę;
  • zawarcie przez podmiot powierzający wykonywanie pracy i cudzoziemca  umowy o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej;
  • cudzoziemiec jest pracownikiem tymczasowym agencji pracy tymczasowej i zostaje skierowany do  pracy w innym miejscu (u innego pracodawcy użytkownika) - jeśli nie zmieniły się pozostałe warunki pracy.


Załączniki do pobrania:   
ZEZWOLENIE NA PRACĘ SEZONOWĄ

Zezwolenie na pracę sezonową wydaje starosta właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego pracę. Zezwolenie dotyczy wyłącznie prac uznanych za sezonowe (rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo oraz działalność́ związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi).

 

  • Zezwolenie na pracę sezonową wydaje się na czas określony, który nie może być dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Okres pobytu liczony jest od dnia pierwszego wjazdu na terytorium państw obszaru Schengen w danym roku kalendarzowym.
  • Zezwolenie wydawane jest przez PUP w formie decyzji administracyjnej. 
  • Zezwolenie na pracę sezonową wydaje się, jeżeli wysokość wynagrodzenia, która będzie określona w umowie z cudzoziemcem, nie będzie niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku oraz dołączy do wniosku informację starosty (test rynku pracy).

 

W celu uzyskania zezwolenia na pracę sezonową należy złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową. Wniosek można złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu praca.gov.pl; wnioski składane elektronicznie powinny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. 

Dla agencji pracy tymczasowej powierzającym pracę cudzoziemcowi w charakterze pracownika tymczasowego przewidziany został odrębny formularz wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową.

 

Do każdego wniosku należy dołączyć:

  • dowód wpłaty - 30 zł

Dane do przelewu:
Powiatowy Urząd Pracy w Mysłowicach, ul. Mikołowska 4a 41-400 Mysłowice.
Nr rachunku ING BANK ŚLĄSKI  15 1050 1214 1000 0024 3798 8526 (PLN).
W treści należy wpisać oświadczenie lub zezwolenie – IMIĘ, NAZWISKO
I NUMER PASZPORTU.

  • ważny dokument tożsamości - kserokopia (w przypadku osoby fizycznej)

  • kopię wszystkich wypełnionych stron ważnego dokumentu podróży cudzoziemca lub kopię innego ważnego dokumentu tożsamości cudzoziemca, a jeżeli cudzoziemiec nie przebywa na terytorium RP – kopię stron dokumentu podróży z danymi osobowymi cudzoziemca.

  • oryginał informacji starosty o lokalnym rynku pracy wydanym przez powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na główne miejsce wykonywania pracy (w przypadku, gdy niemożliwe jest wskazanie głównego miejsca informację starosty wydaje powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę pracodawcy lub miejsce zamieszkania). Informacja starosty nie jest wymagana, jeżeli wniosek dotyczy obywateli 6 państw: Ukrainy, Republiki Białorusi, Federacji Rosyjskiej, Republiki Gruzji, Republiki Armenii, Republiki Mołdawii.

  • dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje cudzoziemca (jeżeli tak wynika z informacji starosty) w języku polskim (przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego).

  • jeżeli w imieniu podmiotu występował będzie pełnomocnik – pełnomocnictwo potwierdzone notarialnie (lub jego odpis) 

  • oświadczenie pracodawcy o niekaralności w związku z okolicznościami, o których mowa w art.88j ust.1 pkt 3-7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. 

  • jeżeli wniosek składa agencja pracy: potwierdzenie skierowania cudzoziemca do pracodawcy użytkownika (dokument sporządzony przez pracodawcę użytkowania, potwierdzający uzgodnienia w zakresie skierowania cudzoziemca)

  • jeżeli pracodawca występuje o wpisanie wniosku do ewidencji na kolejne 2 lub 3 lata dla jednego cudzoziemca – dokumenty potwierdzające, że w ciągu ostatnich 5 lat zatrudniał go oraz dokumenty potwierdzające, że nie zalegał za ten okres z uiszczeniem zaliczek na podatek dochodowy i składek na ubezpieczenie społeczne, jeżeli były wymagane w związku z pracą wykonywaną przez danego cudzoziemca.

  • dokumenty potwierdzające zaistnienie okoliczności o których mowa w art. 88c ust. 8 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy bądź oświadczenie w przypadku gdy w/w okoliczności nie wystąpiły.

 

Powiatowy Urząd Pracy może zażądać przedstawienia oryginałów dokumentów,
z których sporządzono elektroniczne kopie
zgodnie z § 7 ust.11  Rozporządzenia MRPiPS
z dnia 7 grudnia 2017, poz. 2345 w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń.

 

Sytuacja 1. Pracownik jest na terenie Polski

W sytuacji, gdy cudzoziemiec jest już w Polsce: starosta weryfikuje wniosek i wydaje zezwolenie albo odmawia wydania zezwolenia w terminie do 7 dni roboczych od dnia złożenia kompletnego wniosku lub do 30 dni kalendarzowych od dnia złożenia kompletnego wniosku, jeśli wymagane jest postępowanie wyjaśniające. Jeśli weryfikacja przebiegła negatywnie, starosta odmawia wydania zezwolenia na pracę sezonową.

 

Sytuacja 2. Cudzoziemiec będzie dopiero starał się o wjazd do Polski

Starosta wpisuje wniosek do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej i wydaje pracodawcy zaświadczenie o wpisie wniosku do ewidencji (w sprawach niewymagających postępowania wyjaśniającego w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia kompletnego wniosku, w sprawach wymagających postępowania wyjaśniającego w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku), 

 

Pracodawca przekazuje zaświadczenie cudzoziemcowi.

Po przyjeździe cudzoziemca, pracodawca przedstawia w Powiatowym Urzędzie Pracy oświadczenie o zgłoszeniu się cudzoziemca w celu wykonywania pracy sezonowej  oraz kopię dokumentu podróży z ważną wizą w celu wykonywania pracy sezonowej lub potwierdzeniem wjazdu w ramach ruchu bezwizowego oraz informację o adresie zakwaterowania cudzoziemca w okresie pobytu.

Powiatowy Urząd Pracy wydaje zezwolenie na pracę sezonową cudzoziemca. 

Jeżeli wniosek został wpisany do ewidencji wniosków a podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi w terminie 120 dni od dnia dokonania wpisu nie przedstawił kopii ważnego dokumentu uprawniającego cudzoziemca do pobytu na terenie RP postępowanie 

w sprawie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową umarza się.

Pracodawca otrzymuje dwa egzemplarze zezwolenia, z czego jeden przekazuje cudzoziemcowi, którego zezwolenie dotyczy.

Cudzoziemiec może pracować w trakcie oczekiwania na zezwolenie na pracę sezonową, czyli po poinformowaniu urzędu przez podmiot o przyjeździe cudzoziemca. Praca musi jednak być wykonywana na warunkach określonych w zaświadczeniu o wpisie, wydanych wcześniej przez urząd. 

 

Jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie zezwolenia na pracę sezonową zapewnia mu zakwaterowanie, podmiot ten jest zobowiązany do zawarcia z cudzoziemcem odrębnej umowy w formie pisemnej określającej warunki najmu lub użyczenia kwatery mieszkalnej. Czynsz najmu kwatery mieszkalnej, nie może być potrącany z wynagrodzenia cudzoziemca. Postanowienia umowy nie przewidują możliwość automatycznego potrącenia czynszu z wynagrodzenia cudzoziemca.

 

Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie zezwolenia na pracę sezonową może powierzyć mu pracę innego rodzaju niż praca sezonowa na okresy nie dłuższe niż łącznie 30 dni w ciągu ważności zezwolenia, jeżeli zostały spełnione łącznie następujące warunki:

  • cudzoziemiec jest obywatelem jednego z 6 państw takich, jak: Federacja Rosyjska, Republika Białorusi, Republika Mołdawii, Republika Gruzji, Republika Armenii, Ukraina

  • cudzoziemiec otrzymuje wynagrodzenie nie niższe niż określone w posiadanym zezwoleniu na pracę sezonową;

  • cudzoziemiec nie wykonuje pracy w charakterze pracownika tymczasowego.

 

Wydanie nowego zezwolenia na pracę sezonową nie jest wymagane, jeżeli:

  • nastąpiła zmiana siedziby lub miejsca zamieszkania, nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi lub przejęcie zakładu pracy lub jego części przez innego pracodawcę;

  • nastąpiło przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę;

  • podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi i cudzoziemiec zawarli umowę o  pracę zamiast umowy cywilnoprawnej

  • cudzoziemcowi (obywatelowi Federacji Rosyjskiej, Republiki Białorusi, Republiki Mołdawii, Republiki Gruzji, Republiki Armenii lub Ukrainy) na okres 30 dni powierzono pracę innego rodzaju niż sezonowa.



Załączniki do pobrania:

Załączniki

Ulotka dla Pracodawców
Ulotka dla Pracodawców.pdf 313 KB
Ulotka dla cudzoziemców PL
Ulotka dla cudzoziemców PL.pdf 774 KB
Ulotka dla cudzoziemców UA
Ulotka dla cudzoziemców UA.pdf 769 KB
Ulotka dla cudzoziemców EN
Ulotka dla cudzoziemców EN.pdf 265 KB
Ulotka dla cudzoziemców RU
Ulotka dla cudzoziemców RU.pdf 766 KB
Informacje o publikacji dokumentu